"Életre keltett" olajfolt

Többször beszéltünk már a számok életre keltéséről − illetve arról, hogy milyen fontos a száraz tények szemléletes bemutatása. A közelmúltban egy természeti katasztrófa kapcsán rengeteg olyan cikk jelent meg, amelyben tényadatokkal támasztják alá a környezetszennyezés mértékét (emlékeztetőül: 2010 április 20-án felrobbant a Deepwater Horizon nevű olajfúró platform, és azóta a nyersolaj folyamatosan ömlik a tengerbe).
Pár kiragadott példa, amelyekkel találkozhattunk:
- az amerikai földtani intézet becslése szerint már 17-39 millió gallon (64-147 millió liter) olaj ömlött ki a kútból; naponta átlagosan 12-19 ezer hordó (1,9-3 millió liter) olaj ömlött a vízbe (origo.hu);
- becslések szerint a felszíni olajfolt nagysága 75 ezer négyzetkilométer (index.hu);
- mintegy 3 kilométer hosszú és 90 centiméter széles, karamell színű ragacsos folt borítja a Petit Bois szigetet (mti.hu).
Az a gond ezekkel a számokkal, hogy túlságosan meghaladják az emberi léptéket – érezzük, hogy nagyon sok olajról van szó, de nem látjuk pontosan a mennyiséget, illetve az elterjedést. Ugyanúgy nehéz elképzelni a 100 millió liter nyersolajat, mint ahogyan a 75 ezer négyzetkilométernyi olajfoltot. Ha egy előadásban ilyen, az emberi léptéket meghaladó mennyiséget szeretnénk bemutatni, érdemes egy kis segítséget adni a közönségnek.
A segítségre jó példa az ifitwasmyhome.com oldal. Ez amellett, hogy számokban is beszél az olajfoltról, térképen is megjeleníti azt. Ami nagyon ügyes, az az, hogy a foltot a felhasználó városa köré helyezi! Mivel saját városunkat, országunkat számtalanszor láttuk már térképen, és ismerjük a léptékeit, már könnyebben el tudjuk képzelni az olajfolt méretét.
Ön szerint melyik változat hatásosabb? Melyikre fog a közönség holnap is emlékezni?
Ingyen letölthető hanganyag!
- Mi az, ami TANULHATÓ a beszéd/előadástechnika kapcsán? És mi az, ami nem?
- "Én mérnök vagyok. Az én dolgom nem a szónoklás, nem az előadás!" Nagyon sok műszaki végzettségű embertől hallottuk mi már ezt. Mit kockáztat az, aki ezt komolyan is gondolja?
- Ön ismer jó szónoki képességű politikusokat? Tudja, hogy az ő beszédeik hogyan készülnek?
Kíváncsi a válaszokra? Töltse le, és hallgassa meg "Beszélgetés a beszédről" című hanganyagunkat. Ehhez nem kell mást tennie, mint megadnia a nevét és az e-mail címét.
Címkék
Legfrissebb...
Tartalom megosztása



