Kicsit hezitálok. "ööö"-ből mennyi a sok?

Ültem, és hallgattam a prezentációt. Minden egyes elhangzott „ööö” után húztam egy strigulát. A prezentáció után megszámoltam őket, majd megkérdeztem az előadót:
- „Szerinted 5 perc alatt hány „ööö” hangzott el?”
Úgy tűnt, érezte ő is: sok…
- „5 perc alatt? Talán 10, 15 vagy több?”
Ez, ugye, percenként 3 lenne, azaz 20 másodpercenként 1. Pedig ennél sokkal több hangzott el. A prezentáció alatt 5 percenként – átlagosan - 34 striguláig jutottam el, azaz 8-9 másodpercenként elhangzott egy-egy „ööö”. (Ráadásul volt ott „aaaz”, „hoooogy” és még sok minden más is, de most csak az „ö”-ket számoltam.)
Az „ö-zés” a hezitációs szünet egyik gyakori példája. Sajnos rengeteg előadó küzd vele, és a többségnek erről még csak fogalma sincs. Nagy kár, mert az „ö-zés” rengeteget ronthat egy-egy prezentáción: ha sok van belőle, az már feltűnően zavaró, figyelemelterelő.
Az „ö-zéstől” külső segítség nélkül megszabadulni: nehéz…
Először is tegye fel magának a kérdést: az én esetemben mi a helyzet?
Ehhez egyszerűen kérje meg az egyik hallgatóját, hogy figyeljen és számoljon; vagy: rögzítse és hallgassa vissza a saját prezentációját, és máris szembesülhet a helyzettel.
A többségnek ez nem lesz könnyű. (Nekem sem az…)
Ingyen letölthető hanganyag!
- Mi az, ami TANULHATÓ a beszéd/előadástechnika kapcsán? És mi az, ami nem?
- "Én mérnök vagyok. Az én dolgom nem a szónoklás, nem az előadás!" Nagyon sok műszaki végzettségű embertől hallottuk mi már ezt. Mit kockáztat az, aki ezt komolyan is gondolja?
- Ön ismer jó szónoki képességű politikusokat? Tudja, hogy az ő beszédeik hogyan készülnek?
Kíváncsi a válaszokra? Töltse le, és hallgassa meg "Beszélgetés a beszédről" című hanganyagunkat. Ehhez nem kell mást tennie, mint megadnia a nevét és az e-mail címét.
Címkék
Legfrissebb...
Tartalom megosztása



