Egyéni felkészítés prezentációkra, előadásokra
Az egyéni felkészítés során személyre szabottan segítünk Önnek!
Ennek keretében a legjellemzőbb a konkrét alkalomra történő felkészítés. Munkamódszerünk bevált lépései a következők:
1. Első egyeztetés Önnel, amikor a tervezett előadás céljait, átadni kívánt főbb üzeneteit tisztázzuk. Ebben a fázisban feltérképezzük azt is, hogy Ön kiket (milyen ismeretekkel, előzetes elvárásokkal stb.) fog megszólítani a prezentációja során. Ugyancsak ebben a fázisban tisztázzuk azt is, hogy milyen körülmények között fog Ön előadni. Például:
- milyen helyszínen, hány résztvevő előtt?
- milyen technikai eszközök állnak majd az Ön rendelkezésére a prezentáció során?
- tervezi-e, hogy használ szoftvert a prezentációja során, ha igen, melyiket (Prezi, Keynote, PowerPoint, ...).
Az előadás körülményeinek meghatározása azért nagyon fontos, mert nem ugyanazok a retorikai és prezentációs eszközök a hatásosak − mondjuk − egy 5 fős vezetőség előtt, mint például egy 100 fős munkatársi gyűlésen.
2. Ezután az előadás vázának felállítása következik. Pontosan kidolgozzuk az előadás/prezentáció szerkezetét, a fordulópontokat, meghatározzuk a használt retorikai és prezentációs eszközöket.
3. Gyakorlás, próba. Tapasztalataink szerint a prezentációkra történő felkészülés során ez az egyik legnehezebb feladat. Ez a fázis nagyon sok előadó felkészüléséből hiányzik, pedig rendkívül fontos. A felkészülés során részletesen elmagyarázzuk Önnek, hogy mit várhat ettől a lépéstől, és milyen lehetőségekről mond le, ha nem él vele. Az előadók gyakran tiltakoznak e’ lépés (becsületes elvégzése) ellen; a felkészülés során ezért azt is elmondjuk, hogy milyen hibákat fog Ön − igen nagy valószínűséggel − elkövetni, ha (megfelelő) gyakorlás, illetve próba nélkül áll ki prezentációt tartani.
4. Elvégezzük a prezentáció/előadás „finomhangolását”. Itt jellemzően rengeteg, elsőre apróságnak tűnő részletet kell még a helyére tenni. Ha ezek a részletek nincsenek a helyükön, akkor Ön azt fogja tapasztalni, hogy ami elméletben olyan jól hangzott, az az „éles” prezentáció során nem válik be. Íme, egy nagyon egyszerű példa: viszonylag közismert a hatásszünet fontossága. Szinte mindenki azonnal megérti, hogy nincs jó prezentáció − tudatosan beépített hatásszünetek nélkül. Viszont! Megérteni a hatásszünet fontosságát és egy valódi prezentáció során alkalmazni azt: két külön dolog! Előadóként teljesen más megélni a kitartott szünetet, mint hallgatóként. Ha Ön az előadás során nem tudja kellőképpen kitartani a szünetet, akkor annak nem lesz hatása.
5. Ön megtartja a prezentációját, előadását.
6. Visszacsatolás Önnek, utánkövetés.
További szolgáltatásaink
- Kiscsoportos oktatás: retorika-előadástechnika tréningek (bővebben…)
- Előadások előzetes elemzése, fejlesztési javaslatokkal (bővebben…)
- Felkészülés a várható „nehéz helyzetekre” és azok kezelésére
- Szemléltetés (vizualizáció, demonstráció) a prezentáció során
- Előzetes próbalehetőség magyar, angol, német és spanyol nyelven